to

Intervija ar VIESTURU IRBI, Rīgas grupas ONE VOICE dalībnieku

Intervē Jānis Daugavietis, Rīga, 1999.gada februāris

IEVADS
VIETURS IRBE ir Latvijas punk/hard core skatuves aktīvs dalībnieks. Kā muzikants viņš sāka grupā LĪKSMĀ MASTURBĀCIJA 1992.gadā. Tajā Viesturs spēlēja bungas, bet viņa brālis Mad Rob's basģitāru. Nākamā grupa uz laiku abiem bija DILONIS. Pēc tam Mad Rob's dibināja gr. EŅĢEĻI UN MAZĀS VARDES, bet Viesturs -  DRAZZA, kurā dziedāja un spēlēja ģitāru. DRAZZA piedzīvoja vairākas koncertuzstāšanās līdz Viesturs aizbrauca uz ASV un grupa beidza eksistēt.

VIESTUR, kā mēs zinam, tu kādu laiku dzīvoji un mācījies ASV. Cik ilgi, kā, kur, ko, kāpēc?

    ASV es kopsummā pavadīju 1,5 gadus. Par šo iespēju man jāpasakās Joseph Hugo, kurš man deva pajumti un sponsorēja mācības. Vēlāk gan es pats centos maksāt par skolu, bet bija grūti apvienot darbu un mācības, un vēl izbrīvēt brīvo laiku citām lietām.
    Aizbraucu, jo likās, ka kāpēc gan nē. Tas taču interesanti. Noteikti bija jāmācās lai varētu uzturēties ASV. Darīju visādus darbus, pamatā tika likti jumta segumi un strādāts būvniecībā.
    Vēlāk man bija draudzene Erin, kas tad bija iemesls manai vēlreizējai aizbraukšanai uz ASV.
    Lielāko daļu laika dzīvoju Cabin John, Maryland štatā pusstundas braucienā no Washington DC (Vašingtonas pilsēta, ne štats, jd), pēc tam dzīvoju pašā DC.

Ko tu īsti mācijies / studēji un kādā iestādē?

    Mācijos Montgomery College galvenokārt angļu valodu. Tur vispār ir citādāka sistēma. Nav tā ka tu mācies kaut kādu konkrētu specialitāti. Tev ir priekšraksts, ka lūk lai iegūtu tādu un tādu grādu, tev jāiziet tādi un tādi priekšmeti jeb klases. Tu vari mācīties, ko gribi neiegūstot nevienu grādu. Vari arī uzreiz divus vai vairākus mēģināt iegūt.

Dzīvojot ASV, tu noteikti staigāji pa koncertiem, klausījies koledžas radio un pirki diskus. Kas bija labākais?

    Koledžas radio tiešām neklausījos, jo nebija nekādas informācijas par to. Uz koncertiem gāju, pamatā gan uz hardcore. Un diskus arī pirku cik nu varēju atļauties, bet arī pamatā hardcore.

Pastāsti kaut ko mums par koledžas radio. Mēs, te Latvijā zinam par tādu fenomenu, bet mums varbūt ir pagrūti iztēloties kā tas funkcionē, cik liela ir tā ietekme, u.t.t.

    Nu tā kā es ar to nesaskāros, es pieļauju, ka tā ietekme nevarētu būt pārāk liela. Vienkārši es varbūt neizrādīju pietiekošu interesi. Es pieļauju, ka kāds cits varētu pastāstīt kaut ko pretēju, bet man it kā nemaz neienāca prātā šis jautājums.

Par jauniešu subkultūrām - kas tagad ASV ir visaktuālaikais virziens, ja tāds vispār ir?

    Grūti pateikt. Varētu runāt par modi, bet par subkultūru?? Pārāk daudz to ir lai masas ar vienu konkrētu aizrautos. Es domāju, ja tāda ir, tad to varētu saukt par MTV jaunatni.

Cik liela Amerikā ir jauniešu subkultūru nošķirtība, ja par kritēriju ņemam rasisko vai etnisko piederību?

    Man grūti iztēloties. Protams, ka aziātiskās izcelsmes cilvēki turas kopā, kā arī melnie turas kopā. Notiek kaut kāda mijiedarbība savā starpā starp visiem. Hip hopā protams dominē melnie. Ir arī baltie, bet mazākumā.

Pastāsti par mūsdienu ASV hard core skatuvi, vai tāds jēdziens vispār vēl tur tiek lietots apzīmējot mūsdienu mūziku, vai hc nesaistās tikai ar 80-jiem un 90-to sākumu?

    Jā, tas tiešām vēl tur ir. Un man palaimējās redzēt tā kārtējo uzplūdumu. Ļoti daudz jaunu hc grupu ir dzimušas un vecās atkalapvienojušās pēdējo 2 gadu laikā. Man arī paveicās, ka biju austrumkrastā, kur HC skatuve ir diezgan iespaidīga. New York'a ir, kā jau zinam, ASV hardcore meka, bet mani tiešām pārsteidza, ka lielākā daļa jauno grupu, lielākoties Xstraight edgeX nāk no Ņūdžersijas. Tas bija vislabākais pārdzīvojums, kad es atklāju šīs NJ grupas.

Kas notiek ar straight edge (esmu dzirdējis, ka tu esot pievērsies tai)? Par straight edge man no distances radies priekšstats, ka tā ir diezgan agresīva un neiecietīga kustība, ar spēcīgu geju līdzdalību?

    Straight Edge izskatās ir diezgan populārs šobrīd jauniešu vidū. Tas lielā mērā ir saistīts ar nevēlēšanos pakļauties bara spiedienam (peer pressure). Nu, mēs jau zinam, cik ļoti patsmit gadu vecumā ir svarīgi būt krutam. Tad lūk, daudzi tikai dzer lai nebūtu nekruti savu vienaudžu vidū. SxE (straight edge) skatuve ir veids kur tie jaunieši, kas negrib pakļauties, atrod savus domubiedrus.
    SxE pamatideja ir tikai katra individuāla atteikšanās no atkarību veicinošām substancēm, ikdienišķa seksa (var interpretēt kā gadījumsakarus), nikotīna un gaļas ēšanas. Ir arī interpretācija par pilnīgu atteikšanos no jebkādām narkotiskām vielām (tēja, kafija, cola (kofeīns)),viest2.gif (1595 bytes) kā arī no jebkādu dzīvnieku produktu (pamatā tiek runāts par piena produktiem, kā arī par tādiem pārtikas izstrādājumiem, kas satur jebkādus dzīvnieku produktus, kaut arī tā nemaz neizskatās, piemēram dzīvnieku tauki maizē) lietošanas uzturā un sadzīvē (piem. ādas izstrādājumi).
    Es neesmu dzirdēji, ka SxE būtu kaut kā īpaši saistīts ar geju kustību, bet tā kā mēs runājām par SxE tieksmi uz bezaispriedumainību, vienlīdzīibu uc. pozitīviem aspektiem, tad pats par sevi saprotams, ka geji varētu justies neaizskarti šajā skatuvē.

Kā saprotu, SXE nozīmē būt arī sociāli aktīvam. Kādas ir ārpusmūzikas darbības virzieni un metodes? Uz ko orientējas SXE-isti - zaļās idejas, dzimumu vienlīdzība???

    Jā, piemēram grupa Earth Crisis propogandē vides aizsardzības nepieciešamību. Nav teikts, ka tas ir iekš sXe, bet ja tu saskaries ar sXe, tu sāc pievērst uzmanību arī citiem aspektiem. To varētu raksturot kā tiekšanos uz pozitivitāti. Grūti izskaidrot kas zem tā slēpjas - rasu, dzimumu vienlīdzība, dzīvnieku aizsardzība, tiekšanās uz garīgām nevis materiālām vērtībām, draudzīgumu, vienotību, tas viss ir katra paša ziņā. SXE ne tieši, bet saskarsmē ar punk un HC, orientējas uz sabiedrības morāles celšanu.
    Ir arī protams agresivitāte, bet tas nav galvenais šīs subkultūras raksturotājs, un jāatzīst, ka tā ir viena no lietām, kas šos jauniešus varētu pievilkt. Pavīd arī militāri noskaņoti SxE grupējumi, saukti par HardLine, kas rada šo neiecietības oreolu, bet visā visumā SxE (kā arī HC, vispār šos jēdzienu nevar nodalīt, bet nevar arī par vienu veselu uzskatīt) kodols ir tieksme uz pozitīvām izmaiņām un šīs idejas sludināšana.

Filozofijā POZITĪVISMS nozīmē ticību tam, ka cilvēce progresē, evolucionē īstajā virzienā, un rezultāts būs pozitīvs. Vai hc / sXe gadījumā tā ir ticība cilvēka spējām izmainīt šo pasauli?

    Jā, kas gan cits ja ne mēs paši to mainīsim. Kaut vai minimāli, sākot ar sevi. Nevar gribēt, lai uzreiz visi kļūst veģetārieši, nedzērāji, mazāk aizspriedumaini. Visā visumā ir ticība, ka ja cilvēki pieņemtu sXe/hc (ne tikai, ir arī ticības kas sludina šos principus) nostāju, mūsu sabiedrība kļūtu veselīgāka, protams, ja neieslīgtu galējā puritānismā. Es domāju, ka var izmainīt sabiedrības vērtības. Var jau pamest sabiedrību vai tai piemēroties, bet ja to varētu manīt, tas būtu vislabākais. Grūti pateikt vai es personīgi ticu, ka cilvēce evolucionē īstajā virzienā. Ja paskatamies, ko mēs daram ar mūsu māti zemi, tad nē. Es teiktu, ka sabiedrība evolucionē pa diagonāli, kur x ass ir pozitīva, bet y – negatīva. Tehniski progresē, bet ja paskatās atpakaļ, tad ir ļoti daudz arī pozitīvu izmaiņu (verdzības atcelšana, rasisma apkarošana, hipiji un pacifisms, dzimumu vienlīdzība utt.). Tā kā viss ir mūsu rokās. Jāsāk šodien un ar sevi.
    Es zinu, daudzi man nepiekritīs ka HC ir kaut kas pozitīvs, bet priekš manis jau no laika gala tādās subkultūrās kā punk un hc (kas citreiz ir viens un tas pats, jo tā ir progresija) ir sevi piesaistījušas ar revolucionāru pieeju standartu, stereotipu un aizspriedumu noārdīšanā. Par ASV austrumkrasta HC skatuvu es varu droši pateikt, ka tā ir pozitīvi virzīta, pilna ar radošiem jauniešiem, kas nevēlas iet sabiedrības norādīto ceļu. Šeit arī rodas tas negatīvais moments, jo tie kas nav ar sabiedrību, parasti ir nesaprasti un uztverti kā dīvaiņi un sabiedrība pret viņiem attiecas kā pret negatīviem un nevēlamiem elementiem.

Kāda autoritāte ir tam ko dara FUGAZI šodien? Kādas ir jaunās sXe zvaigznes?

    Pats Ian MacKaye (ex-Minor Threat, FUGAZI līderis, jd) neizrāda nekādu sajūsmu par SxE kā kustības konstituēšanos, kaut arī daudzi viņu uzskata par autoritāti un SxE aizsācēju, viņš saka, ka ar to viņam nav nekāda sakara un dziesma "Straight Edge", no kuras radās nosaukums kustībai, ir tikai Ian personīgā nepatika pret tā laikā punk skatuves identificēšanu ar alkohoa un narkotiku lietošanu.
   Fugazi nav saistīti ar SXE nemaz. Pats Ian saka, ka viņš vēljoprojām pieturas pie tiem principiem: "I don't drik, I don't smoke, I don't fuck... At least I can Fucking think", kurus viņš svieda pūlī 80- to sākumā, bet Fugazi nesludina SxE. Fugazi sludina DIY ideju (Do It Yourself pamatdoma ir visa radošā procesa kontroles paturēšana savās rokās, kas praktiski nozīmē to, ka piem. muzikants ne tikai spēlē mūziku, bet arī pats to ieskaņo, pats organizē savus koncertus, pats izdod savas plates, utt, jd) - lēti diski, koncertu ieeja ne augstāka par 5$ vai arī par velti. Parasti, ja ir maksa, tad tas ir kaut kādu līdzekļu vākšana kaut kā atbalstam. Šī iemesla dēļ daudzi noliec galvu viņu priekšā.
    Lielākās SxE zvaigznes ir Earth Crisis viņu mūzika ir diezgan metāliska, varētu teikt, ka grindcore. Viņi arī sludina vegānismu, kas ir pilnīga atteikšanās lietot jebkādus dzīvnieku izcelsmes produktus. Vēl ir Strife. Mazākā merogā (tas ir tās uz kurām es gāju): Ten Yard Fight, Better Than Thosand (bijušais Youth Of Today un tagadējais Shelter, solists Ray Cappo), Battery, In My Eyes, Hands Tied (vairs nav), Rain On The Parade, Floorpunch, Atari un daudzas citas. Ļoti daudzas sirdī ir SxE, bet nesludina to, pieņemot to kā pašu par sevi saprotamu HC sastāvdaļu.

Washington DC ir FUGAZI un viņu leibla DISHORD mājvieta. Esmu kaut kur lasījis, ka ir tāds DISHORD HOUSE. Kas tas tāds, ja tāds vispār ir?

    Tā ir Ian McKaye māja, kas atrodas pāri upei no Wašingtonas DC, Ārlingtonā, Virdžīnijas štatā. Vismaz tā bija sākumā. Tā ir vienkārši leibla mājvieta. Es pieļauju, ka tagad tā vair nav Ian māja, bet kāda telpa Wash. DC.

SHELTER, tie ir tie "krišnaītu sXe"?

    Tieši tā. Vispār Krišnas apziņa un sXe idejiski iet gandrīz līdztekus. Shelter (Ray Cappo) to cenšas apvienot, bet lielākoties HC cilvēkiem tas nepatīk, dēļ reliģijas, jo sākotnēji HC it kā vērsās pret reliģiju. Krišnaītisms nemaz nav reliģija, tā ir apziņa par to ka tu esi gars utt., bet domas dalās. Pēdējā laikā tolerance gan ir palielinājusies, jo tomēr progresīvi domājoši cilvēki saprot, ka noliegšana ir aizspriedumainība.

Par X zīmi. Cik zinu, esmu pat redzējis fotogrāfijās, sXe-isti dažkārt uz rokas uzzīmē vai pat uztetovē krustu, kas parāda to, ka viņi ir atteikušies no minētajām baudām jeb atkarībām. Varbūt tu vari pastāstīt vēl par kādiem atribūtiem, gērbšanās stilu, sXe-stu paradumiem?

    Krusts radās 80-to sākumā, kad jauniešiem līdz 21 to vilka uz rokas bāros jeb vietās kur notika koncerti, lai tiem nepārdotu alkoholu. Citādi nav īsti īpašas atribūtikas. Varbūt vairums jaunās skolas sXe bērnu ir notetovēti vai viņiem ir diezgan smags piercing. Vēl es pieļauju, ka ir arī ģērbšanās kods kuru vienkārši nezinu. Piemēram, tādi un tādi šorti, tāda un tāda firma utt. Zinu, ka “New Balance” vecā tipa sporta apavi ir raksturīgi sXe.

Kāda ir mijiedarbība un attiecības starp ASV punk un hc scēnām. Es saprotu, ka tās ir grūti nodalīt, bet tomēr. Jo ja mēs paskatamies, vēl joprojām ir daudz tādu punkgrupu kas atklāti propopgandē narkotikas, alkoholu, nesakārtotu dzimumsatiksmi, utt. Vai nerodas konflikti starp piem. SXE un šādām punkgrupām, vai pat kustībām?

Pašā hardcore skatuvē ir arī tādas grupas kas propogandē uzdzīvi, kaut vai Murphy's Law, No Redeeming Social Value, Down Law, kuru koncertu laikā tiek laisti kāši apkārt un laistīts alus, bet kā jau es iepriekš teicu, hardcore ir par bezaispriedumainību, tātad lai tas paliek indivīda ziņā, vai klausīties šādu mūziku, vai pieņemt viņu viedokli, jo nevajag neko aizliegt.

Pēdējos gados populāri ir tādi apzīmējumi kaa "old" un "new  school". Es saprotu, ka tie varētu apzīmēt veco un jauno hc paaudzi, vai varbūt tur ir vēl kāds zemkonteksts?

Galvenokārt atšķirība ir mūzikā, "new school" ir daudz smagaaks un metāliskāks, arī varbūt izskatā "new school " vairāk ir samanāma līdzība ar hip-hop, rap. "New school" teksti var būt dzejiskāki un personiskāki, kā arī vairāk saistīti ar vides un dzīvnieku aizsardzību, turpretī "Old School" ir "straight forward" hardcore, ar enerģiskiem un ātriem vokāliem, parasti dzied par pašu hardcore skatuvi, vienotību, brālību, bet nav tas viss ierāmējams. Tas viss mijās.

90-to gadu pirmās puses beigās Amerikā bija ļoti spēcīga t.s. "riot girl" kustība (strāva andergraundā kas saka, ka arī meitenes vienas pašas, bez vīriešu palīdzības, var spēlēt lielisku punkmūziku un darīt arī visu pārējo kas ar to saistīts, tās kulminācija bija 1994.g., grupas BIKINI KILL un HUGGY BEAR, leibli Kill Rock Stars, Chainsaw). Cik noprotams, jau vairākus gadus ir tās atplūdi. Cik nozīmīga ir meiteņu un/vai meiteņu grupu loma "nopietnajā" hc skatuvē? Pieļauju domu, ka meitenēm tomēr nepiemīt nepieciešamā agresivitātes deva, un tālāk par vienkāršu punk viņas netiek. Kā tu domā, vai ko esi novērojis dzīvē?

    Tas man ir diezgan sāpīgs jautājums, jo es mīlu HC ar visu savu sirdi, bet saprotu, ka tā ir kustība, kas dēļ agresivitātes piesaista vairāk puikas nekā meitenes. Es gan redzēju meitenes, kas metāsviest1.gif (16966 bytes) iekšā "moš pit", un dejoja vēl agresīvāk nekā lielākā daļa zēnu. Jā, tieši šī dejošana HC koncertos ir ļoti agresīva. Tiek laistas darbā rokas un kājas. Citreiz liekas, ka tas ir kautiņš. Parasti gan situācija ir tāda, ka HC koncertos meiteņu ir ļoti maz un ja arī ir, tad aktīvi neiesaistas koncertā, dēļ to raupjuma. Te rodas pretruna, ka it kā gribas neaizspriedumainību un vienlīdzību, bet sanāk atkal tāda kā veču lieta, kad vīri sanāk kopā un dara savu, bet sievas sēž mājās vai stāv malā. Ir jau gan viena zviedru visu-meiteņu grupa Doughnuts.

Kādi ir tie žurnāli vai fanzines ko tu Amerikā centies lasīt?

    Sākumā piesaistīja "Alternative Press", bet vēlāk pārslēdzos uz "Punk Planet", "Chord", dažreiz "MaximumRock'n'Roll" (nepatīk ka viņi uzskata sevi par punk standartu). Ļoti daudz plaši nezināmu fanzines tika iegādāti pašos koncertos ("In Effect", "Tension Building", utt.).

Kāda ir ārzemju mūzikas vieta Amerikā? Vai ir daudz importētu grupu?

    Es ļoti maz saskāros ar lielo mūzikas tirgu, bet man liekas, ka lielākoties valda Amerikas mūzika, kaut gan neņemos spriest. Briti ir vienīgie aizjūrnieki, kas gūst vēra ņemamu uzmanību.

Mēs zinam, ka tu pats pirms došanās uz ASV spēlēji mūziku te, Latvijā. Vai tu to mēģināji darīt arī tur?

    Kristaps (gr. Mācītājs On Acid, dzīvoja Vašingtonā) vienmēr izrādīja vēlēšanos pamuzicēt, bet es biju pasīvs, jo vienmēr bija gribējies sākt riktīgu un nopietnu HC, kas Kristapam likās muļķīgi. Jā, mūzikas gaumes mums bija diezgan atšķirīgas.
    Un es arī tā neietusēju, lai sāktu grupu tur. Biju diezgan liels vienpatis koncertos. Pārāk nekontaktējos ar cilvēkiem, varbūt dēļ tā ka sanāca strādāt un mācīties, un maz laika īsti atlika tusēšanai vai spēlēšanai, varbūt vienkārši kompleksi. Ja es atkal brauktu, es nezinu vai nodibinātu grupu, bet ar cilvēkiem gan kontaktētos vairāk.

Tūlīt pēc atgriešnās tu dibināji jaunu grupu un uzreiz sākāt aktīvi piedalīties šejienes mūzikas dzīvē. Es zinu, ka tās nosaukums ir ONE VOICE un tu dziedi angliski, un visi pārējie grupas dalībnieki ir jauni (tur nav neviena no DRAZZA).

    Es gribu uzsvērt, ka es to nedibināju, bet tikai pieslēdzos. Man ir ļoti paveicies ar Kārli, Purviņu un Renāru, jo tas ko viņi dara muzikāli vienkārši liek manai sirdij dziedāt. Paldies puikas.

Kā tu ar viņiem iepazinies? Cik saprotu, viņi ir jauni L-jas skatuvē. Kā viņi ir attīstījušies, no kurienes smēlušies informāciju? Viņi ir rīdzinieki?

    Es pazinu Kārli, jo viņš ir Andra, kuru jau es pazīstu labu laiku, brālis. To kā viņi nonāca pie HC es īsti nepateikšu. Kārlis ar Purviņu veidoja mājās visādus projektus jau sen. Viņiem bija arī saskare ar DRAZZAS basģitāristu Roni, kas arī iesaistījās džemošanā. Noteikti pa vidu vēl pavīdēja HC ieraksti un tā arī tas aizgāja. Renārs pieslēdzās viņiem vēlāk un apvienojoties izveidoja grupu Dictator Pig. Zinu, ka viņiem ir paticis Minor Threat, kā arī Madball ir grupa, kas atstājusi iespaidu ne tikai muzikāli. Kad atbraucu no ASV, tad drīz vien satiku Kārli, kurš man stāstīja, ka viņiem esot trīsvienība un vai es negribētu izpildīt vokālista pienākumus. Vislabāk par smelšanos viņiem pašiem būtu uzjautāt.

Vai tas, ka dziedi angliski, nozīmē to, ka ONE VOICE orientējas uz Rietumiem?

    Varbūt daļēji, es gan nezinu kādā valodā mēs dziedātu, ja orientētos uz ko citu (piem. austrumiem), vienkārši tā ir orientēšanās nevis uz Rietumiem, bet uz vispasaules HC skatuvi.

Parasti gan sanāk tā, ka grupas kas dzied angliski izrādas nevajadzīgas gan te, gan tur. Vai tu no tā nebaidies? Pieredze rāda, ka faktiski neviena mūsu grupa tehniskajā līmenī (kas hc gadījumā ir īpaši svarīgi) nespēj konkurēt ar Rietumu grupām. Bet es pilnīgi saprotu arī otru pusi - jebkuras Latvijas subkultūras sekotāju skaits ir tik mazs, ka tas var iedzīt depresijā. Grupu koncertos vienmēr ir 25 pazīstami cilvēki (citu grupu muzikanti) un labi ja kādi 20 nepazīstami, jeb precīzāk sakot - paziņu paziņas. Tāpēc laikam daudzas grupas, ja grib izdzīvot un redzēt kaut kādu jēgu savai darbībai, gribot negribot orientējas uz plašāku auditoriju.

    Mācās no savām kļūdām, respektīvi, ja būs tā, kā tu saki, tad tas mums liks pārdomāt konkrētas lietas. Par tehnisko līmeni runājot, man liekas, ka vajadzētu lauzt šo barjeru, ka mūsu grupas ir sliktākas tehniski par ārzemju grupām. Man liekas, ka šī problēma ir atrisināma ar darbu. Es pieļauju, viest3.jpg (18494 bytes)ka mūsu grupas varētu būt vājākas radošajā jomā, jo nav to sakņu kas ir bijušas ārzemju grupām, bet tas arī ir mūsu rokās. Mūsu problēma ir tā, ka lielākā daļa no latviešu grupām spēlē to, ko paši dalībnieki klusās - tātad neko jaunu. Protams, var rasties kaut kāds konglomerāts, ja indivīdu intereses ir atšķirīgas, bet parasti tas noved pie strīdiem. Latvijā vajag vairāk grupu, tas ir tas, uz ko mūsu grupa aicinās, un mazāk diršanos. Vajag būt atvērtākiem uz plašāku mūzikas spektru. Tas nenozīmē, ka vajag ierakstus dabūt, bet vismaz neteikt, ka tas kas man nepatīk ir sūds.
    Māris (Māris Muitnieks, ex-Dilonis, D.U.R.A.K., šobrīd lielākais Kuldīgas underground aktīvists, izdod arī presi un dibinājis sabiedrisku organizāciju "Nekomerciālās Kultūras Attīstības Centrs", jd) no Kuldīgas man ir teicis, ka vajag latviski dziedāt (pilnīgi piekrītu) un ka tad, ja grib lai citur saprot par ko dzied, tekstus var angliski iztulkot, bet man tas ir viens vesels mūzika un teksts, un man liekas, ka ir svarīgi tieši dzirdēt kā tā doma ir izteikta. Jo HC nav muzikāli orientēts, tas vairāk ir idejiski orientēts, un nodrošināts ar agresīvu un enerģisku ģitāru skaņu. Ja ideju noņem nost, tad tas ir kā attēls bez skaņas vai otrādāk. Nu tad arī var iet tālāk un teikt, ka nav tā gandarījuma redzēt filmu bez skaņas un lasīt par ko tā ir. Protams daudz tiek uzsvērts, ka mūsu pašu bračkas nesapratīs, bet es domāju, ka latvieši ir diezgan izglītoti šajā sakarā.
    Otra lieta varētu būt tā, ka angļu valoda iekš HC ir kā, piemēram, latīņu medicīnā vai kristīgajā ticībā. Es šajā brīdī runāju par mūzikas virzienu, kas popularizējās 80-to beigās USA, un pēc tam piedzīvoja vairākus pacēlumus un kritienus. Es runāju par ideoloģiju un "message", ko šīs grupas nesa. Tas viss uz mani ir atstājis lielu ietekmi un iespaidu. Vienkārši ir daudzas lietas, kas nemaz netulkojas. Vēl arī ir tāda lieta, ka katra valoda nes savu domāšanu līdz. Tā nekādā gadījumā nav latviešu domāšanas vai valodas noniecināšana. Es domāju, ka būs diena, kad arī es latviski dziedāšu HC.

Protams, es tev pilnībā nevaru piekrist, kaut vai tikai tāpēc, ka Latvijas labākās hc grupas ir dziedājušas tikai latviski (vai krieviski, ja tās bijušas krievu grupas)---- Inokentijs Mārpls, Smogs, Kuru-Ksetra (agrāk Alerģija), Ribameč Svoloč Obiknovennaja, utt. Bet tas ir vecs strīdus ābols (par valodu), lai runā arī mūzika!
Paldies par interviju!

grupas ONE VOICE kontakttelefons/emails
(aiciniet to spēlēt, ja rīkojat koncertus vai festivālus,
esmu redzējis vienu tās uzstāšanos, un tā tiešām bija lieliska!, jd
):
2763384
virbe@mail.lv

SAITES

(Viesturs piedāvā dažas www tematiskās adreses)

 

http://www.straight-edge.net

diezgan daudz info par dzīvnieku tiesībām, cilvēku attiecībām un mūsu sabiedrību:
http://www.vegan-straight-edge.org.uk

uztur ļoti daudz sXe saites:
http://www.xxedgexx.com

dažādas HC grupas:
http://w3.arobas.net/~shelter/bands.htm

SHOUTCAST serveris (hardcore), ne vienmēr strādā:
http://straightedge.org:8000

skaņas klipi:
http://hardcore.ec.rhno.columbia.edu/sounds.html


to

tornis