to

ĀRVALSTU NEATKARĪGĀS / ALTERNATĪVĀS MŪZIKAS JAUNUMI

NOVEMBRIS / DECEMBRIS 99

 • Negaidīti plašu atzinību abpus okeānam ieguvis kārtējais Čikāgas ģitārista David Pajo albums "Live From The Shark Cage" (Drag City rec. - http://www.dragcity.com/), kuru viņš izdevis aizsedzoties zem vārda / pseidonīma PAPA M (agrākos albumus PAJO izdeva izmantoja segvārdus - M, ARIEL M). PAJO pazīstams kopš desmitgades sākuma, kad bija ASV undergrounda supergrupas SLINT dalībnieks. Pēc tam viņš ir spēlējis ar ļoti daudziem solomāksliniekiem (piem. WILL OLDHAM) un grupām / projektiem (piem. TORTOISE), un paralēli izdevis savus instrumentālās mūzikas ierakstus, līdz šogad nolēmis, ka visus spēkus veltīs vienīgi solodarbībai.
  Varbūt tas arī ir PAPA M panākumu cēlonis, vai arī tas, ka mūsdienu supergrupas MOGWAI līderis Stewart Leslie Braithwaite par savu visu-laiku-varoni atzīst vienīgi ģitāristu DAVID PAJO.
 • Tiem kas ieinteresēti britu rokā kas nav gluži britpops, rekomendējama Šefīldas grupa SIX BY SEVEN, tā nesen devusi lielisku ep "Ten Places To Die" (Mantra - (www.mantrarecordings.com)) un jaunajā gadā sola otro ilgspēlējošo plati.
 • Izskatās, ka oktobra mēnesis pagājis zem WARP (www.warprecords.com) zīmes. WARP ir viena no pasaules vadošajām elektroniskās eksperimentālās mūzikas izdevniecībām, un šogad tā svin savu desmitgadi. Taisnību sakot, WARP eksperimentālisms slēpjas tieši tajā apstāklī, ka leilbs neorientējas vienīgi uz 100%-īgām "elektroniskajām" vai "kompjutera" grupām, vairums WARP artistu izmanto arī "dzīvos" instrumentus (piem. analogos sintezatorus) vai vismaz dabā eksistējošu skaņu samplus.
  Par godu savai desmitgadei leibls izdevis 3 izlases (katras apjoms 2xCD vai 4xLP): "WARP 10 + 1 INFLUENCES" (agrīnā house un techno izlase ar Farley Jackmaster Funk, 808 State, Plez u.c.), "WARP 10 + 2 CLASSICS 89 - 92" (pirmie 3 WARP gadi - LFO, DJ Mink, Nightmares On Wax u.c.), "WARP 10 + 3 REMIXES" (Mogwai, Surgeon, Aphex Twin, Boards Of Canada, Stereolab u.c.).
  Vēl dažu citu uz WARP izdoto mākslinieku vārdi: Plone, Plaid, Jimi Tenor, Auterche, Mouse On Mars...
 • Vēl viens leibls kam šogad apritējuši 10 darbības gadi (starp citu, tas pats noticis ar ASV lielāko un ietekmīgāko MATADOR rec.), ir Ziemeļkarolīnas (ASV) MERGE (http://www.mrg2000.com). Arī tas savu desmitgadi ir atzīmējis ar izlases izdošanu - 'OH, MERGE', 74 minūtēs 20 bijušie un esošie "merges artisti" - Spaceheads, Ashley Stove, Shark Quest, Ganger, Superchunk, Guv'ner, The Magnetic Fields, The Ladybug Transistor, Neutral Milk Hotel.... Mēs varam piebilst tikai to, ka MERGE ir viens no autoritatīvākajiem neatkarīgās ģitārmūzikas leibliem pasaulē, un mums devis tādas supergrupas kā POLVO, SUPERCHUNK (viņi ir leibla dibinātāji), BUTTERGLORY, NEUTRAL MILK HOTEL u.c.
 • Savas darbības 19-jā gadā NY grupa BEASTIE BOYS ar savas izdevniecības Grand Royale vārdu izdod 42 dziesmu 2xcd izlasi "The Sounds Of Science". Tajā esot atspoguļots viss grupas garais ceļš sākot ar 80-to gadu sākumu, kad viņi vēl spēlēja tīru hard core. Tur arī 1 jauna dziesma - "Alive", bet no vecajām ir tāds slavenas kā: 'Beastie Boys', 'Slow And Low', 'Body Movin', 'Fight Fot Your Right', 'Boddisatva Vow', 'Three MCs And One DJ', 'Hey Ladies' un 'Intergalactic'.
 • Vēl viena izlase nāk no ASV - tā ir UNWOUND singlu izlase "A Single History". UNWOUND ir viena no slavenākajām un labākajām leibla Kill Rock Stars grupām - ļoti bieži spēlējuši koncertos kopā ar Sonic Youth. Te UNWOUND diskogrāfija (visas plates uz KRS - http://www.killrockstars.com/):
   Challenge for a Civilized Society - 1998
   Repetition - 1996
   Unwound (Best of) - 1995
   The Future of What - 1995
   New Plastic Ideas - 1994
   Fake Train - 1993
 • SONIC YOUTH kārtējo reizi pierāda un parāda savas saknes - uz sava leibla SYR izdodot 2xcd un 2xlp "Goodbye 20th Century" ar mūsu gadsimta avangarda komponistu skaņadarbiem. Te daži komponistu vārdi: John Cage, Takehisa Kosugi, Yoko Ono, Steve Reich, George Maciunas un Nicolas Slominsky.
  Te der piezīmēt, ka SONIC YOUTH ir visai "liberāls" līgums ar "major" leiblu GEFFEN, kas grupai ļauj savus 'eksperimentālākos' (tātad arī nekomerciālākos) ierakstus izdot pašai uz savu roku.
 • Senai grupai jauns albums: COCTEAU TWINS "BBC Sessions" (Bella Union). Tā ir izlase no BBC ('British Broadcast Company' - Lielbritānijas valsts radio / TV korporācija) "sesijām". Radio BBC ir tāda tradīcija, ka tās diskžokeji (piem. John Peel - http://www.bbc.co.uk/radio1/djs/peel.shtml) katru nedēļu radio studijā aicina ierakstīt vairākas dziesmas tā brīža labākās (viņuprāt) grupas. Šīnī izlasē ir dziesmas sākot ar 1982.gadu.
 • Pēdējā laikā arvien biežāki ir gadījumi, kad lielās ierakstu kompānijas ('major labels') atsakās no sadarbības ar māksliniekiem par iemeslu minot "zemus pārdošanas rādītājus". Tas ir noticis ar tādiem visnotaļ atzītiem māksliniekiem kā GORKY'S ZYGOTIC MYNCI (ex-Mercury), ECHO AND THE BUNNYMEN (ex-Virgin), ELASTICA (ex-Geffen), TRICKY (ex-Island) u.c.
  Ko tas parāda? To, ka lielās kompānijas vairs nav gatavas par katru cenu savā pakļautībā iegūt pēc iespējas lielāku mākslinieku skaitu. Laikam komerciālās mūzikas tirgus ir piesātinātāks kā jebkad agrāk, un tās nevar riskēt, ieguldot naudu tādās "nestabilās lietās" kā grupās, kuras par savu mērķi neuzskata naudu, bet pieprasa arvien lielāku radošo neatkarību. Kā mēs zinam, mūzikas bizness sāk ekspluatēt arvien jaunāku patērētāju. 9-gadīgs cilvēks nepirks pat Oasis vai Manic Streat Preachers, par ko vairāk neiet runa.
  Ko tas dod klausītājam, kas mīl šīs "atstumtās" grupas? Viņam nav par ko uztraukties, to mūziku izdos kāda no tūkstošiem mazo jeb neatkarīgo plašu kompāniju. Atšķirībā no "lielajām" kompānijām (piem. EMI vai SONY), "mazo" izdevniecību vadītāji parasti izdod vai nu savu vai savu draugu mūziku, par galveno kritēriju ņemot mūzikas kvalitāti, nevis mūzikas komercialitāti (potenciālo iespēju to pārdot pēc iespējas lielākās tirāžās).
 • BĒDĪGI JAUNUMI:
 • Brāļi Jim un William Reid pēc gadu ilgas neskaidrības paziņojuši par savas grupas THE JESUS AND MARY CHAIN eksistences beigām. Abi (kas ir vienīgie grupas dalībnieki kas bijuši grupā sākot ar tās sākumu 1983.gadā) strādā pie solomateriāliem - DŽIMA projekts ir ar nosaukumu TV 69, bet WILJAMS kā LAZYCAME decembrī izdod pirmo soloalbumu 'Finbegin', pats uz sava leibla Hot Tam.
  Mēs varam piebilst tikai to, ka JAMCh bija ne tikai viena no 80-to gadu vislabākajām grupām (varbūt esat dzirdējuši par jēdzienu 'svētā trīsvienība' - SPACEMEN 3, MY BLOODY VALENTINE un THE JESUS AND MARY CHAIN), bet arī viena no visu laiku labākajām rokgrupām. JMCh albumiem "Psychocandy" (1985) un "Darklands" (1987) ir jābūt katra rokmūzikas fana fonotekā vai PC cietajā diskā. Un tā arī ir!
 • Par darbības izbeigšanu ziņo Ņūkāslas (Anglija) pagrīdes mūzikas izdevniecība SLAMPT ORGANISATION (http://www.nsl.co.uk/slampt/). SLAMPT 1992.gadā rada un visus turpmākos gadus vada 2 cilvēki - PATE un RACHEL, kas izdod savu grupu un projektu (Avocado Baby, Pussycat Trash, Milky Wimpshake, Red Monkey) un draugu ierakstus. Laika gaitā SLAMPT kļūst par vienu no nozīmīgākajiem Anglijas pagrīdes / indie leibliem kas vēl piedevām ir labi zināms un atzīts ārpus Britu salām. Par labākajām grupām, ko bija izdevis SLAMPT, tiek uzskatītas AVOCADO BABY, INTERNATIONAL STRIKE FORCE, BETTE DAVIS AND BALKONETTES, KENICKIE un CRANE.
  Galvenie iemesli SLAMPT likvidēšanai tiek minēti divi - Ņūkāslas scēnas panīkums (nav jaunu grupu, cilvēki nepērk plates) un PATE un RACHEL vēlme vēl vairāk koncentrēties savas tagadējās grupas RED MONKEY labā. Grupai iet labi un tā visu laiku koncertē, regulāri arī ASV. Mēs varam tikai atgādināt, ka 1998.gada sākumā SLAMPT ORGANISATION un Džons Hedlijs Ņūkāslā noorganizēja lielu labdarības festivālu "TORNIS rec. BENEFIT" (tajā spēlēja vairākas no augstākminētajām grupām) un visus ienākumus ziedoja TORNIS rec. Nauda tika ieguldīta TORŅA mēģinājumu / ierakstu telpas uzlabošanai. Paldies, solidaritāte un atbalsts palīdz!
 • Rekomendējami ieraksti:
   BROKEN DOG - "Sleeve With Hearts" (Piao!)
   THE NECTARINE NO 9 "It's Just The Way Things Are Joe, It's Just The Way Things Are" (Che)
   BILY BRAGG "Reaching To The Converted (Minding The Gaps)" (Go Discs!)
   SNUFF "Down By Yurr EP" (Deceptive)
   MAKE UP "Save Yourself" (K)
   THE HIGH LLAMAS "Snowbug" (2V)
   URUSEI YATSURA "Yon Kyoku Iri EP" (Che)

SETPTEMBRIS 99

 • Velsiešu grupa GORKY'S ZYGOTIC MYNCI izdevusi savu sesto albumu "Spanish Dance Troupe" (Mantra). Albuma tituldziesmas videoklipu rāda gan MTV gan VIVA 2 televīzijas kanāli, un jāsaka, tas ir viens no skaistākajiem klipiem, ko esmu redzējis pēdējos gados. Par grupu, kas ļoti daudz dzied arī savā dzimtajā, velsiešu, valodā, var teikt to pašu - tā ir viena no visromantiskākajām un sapņainākajām pēdējo 5 gadu grupām.
 • STEREOLAB, elektroērģeļu un orgānu izmantošanas iesācēji neatkarīgajā popmūzikā, divus gadus pēc sava iepriekšējā ieraksta "Dots And Loops" (Pēteris Pūrītis to bija atzinis par 1997.gada labāko) publicējuši albumu ar nosaukumu "Cobra And Phases Group Play Voltage In The Milky Night", pēc pēc skaita tas ir desmitais. Lai arī šī ir grupa no Anglijas, tās dziedātājas ļoti, ļoti bieži dzied franciski, un jaunākajā albumā pat ir viena dziesma izpildīta kopā ar franču šansonjē dziedātāju Brigitte Fontaine.
 • Septembra beigās parādas amerikāņu lo-fi kulta grupas GUIDED BY VOICES jaunākais albums "Do The Collapse", singls "Teenage FBI" jau izdots pirms vairākām nedēļām. Albumu producējis grupas The Cars līderis Ric Ocasek, un Anglijā to izdos ierakstu kompānija Creation (kuras slavenākie artisti joprojām ir Oasis). Man GUIDED BY VOICES pirmām kārtām asociējas ar "visnetīrāko" ieraksta skaņu, kādu jebkad esmu dzirdējis izdotu ierakstos. Līdz pat nesenam laikam, grupa darbojas kopš 80-to gadu sākuma, tā savus ierakstus veica pati saviem spēkiem savās mēģinājumu telpās, kas visbiežāk bija dalībnieku un draugu guļamistabas.
 • Šinīs dienās Anglijā notiek jaunas dokumentālas filmas pirmizrāde. Tās nosaukums "Westway To The World", bet galvenie varoņi - viena no vissvarīgākajām 70-to punkgrupām THE CLASH. Paralēli tiek izdots arī skaņu ieraksts no grupas koncertiem (tikai 1977 - 1982.gadu), "From Here To Eternity". Atgādinu, ka grupas pirmais albums tika izdots 1977.gadā, bet pēdējais - 1985. Par absolūti klasiskiem joprojām tiek uzskatīti 3 The Clash ieraksti - "The Clash" (1977), "London Calling" (1979) un "Sandinista" (1980).
 • Mūsdienu ģitārmūzikas jaunie varoņi MOGWAI no Glazgovas nāk ar jaunu Ep "Stanley Kubrick" (neskaitot tituldziesmu, tajā ir vēl 3 citas). Tā ir instrumentālās mūzikas grupa kas pasauli pārsteidza ar savu debijas albumu "Mogwai Young Team" 1997.gadā, un tas vienprātīgi tika atzīts par vienu no gada veiksmīgākajiem darbiem. Pateicoties tam grupa parakstīja kontraktu ar lielāko ASV neatkarīgo plašu kompāniju Matador rec., kas izdodas reti kurai Eiropas grupai.

   

  jd, LU students
  Janis.Daugavietis@tornis.lv

to
 
tornis