to

IERAKSTU RECENZIJAS 2000


Ievadam

zinātnieki saka, ka cilvēks tagadni vērtē salīdzinot to ar pagātnes pieredzi, jo cita viņam nekā nav, un JAUNO viņš nepazīst, jo viņam vēl nav izveidojušies tādi orgāni, ar kuriem būtu iespējams atpazīt jauno.

tā ir kā recenzenta atvainošanās par zemāk lasāmajām `recenzijām`, un tieši par to, ka katrs demo ir salīdzināts ar kaut ko (parasti vecu).
jautājums par JAUNRADI un JAUNO ir izteikti filozofisks, tāpat kā 90% no visa tā ko domājam. tāpēc mēs vienkārši teiksim: mums tuva kritiskā pieeja. piedodiet, un sekojiet ieteikumam "nekad nelasi savas mūzikas recenzijas."
otra atvainošanās par to, ka 'izrecenzētas' arī tādas lietas (demo), kas, varbūt, nemaz nebija domātas un dotas recenzēšanai, jo tas vēl nav gatavs produkts - albūms vai singls. ņemiet to, lūdzu, vērā, lasītāj!

jd, 2000.gada augusts – oktobris, Rīga
lūdzu!


THE BENSTONED BROTHERS, demo

beidzot līdz mums ir nonācis kāds Bolderājas (tas ir Rīgas rajons, kur Daugava ietek jūrā, otrā upes pusē ir Mangaļi) roka kolektīvs. zinām, ka kopš roka dzimšanas vai, vismaz, atdzimšanas (80-to sākumā) Latvijā, Bolderājā ir sava un permanenta scēna. tur joprojām notiek regulāri koncerti un grupu skaits svārstoties ap 20! neesmu nekad šo grupu redzējis koncertā, man nav arī priekšstata kā viņi izskatās, cik veci ir, tāpēc saku, ka BB mūzikā dzirdu klasisko roku, klasisko pankroku un tradicionālo Latvijas krievu roku, tam vēl var pievienot to, ka BB izpilda dziesmas krievu, angļu un latviešu valodās. bez tam demo ietverti divi krievu roka kaveri, viens - klasiskās punkgrupas AVTOMATIČESKIJE UDOVĻETVORITEĻI, un vēl viena dziesma, lai neteiktu himna, 'Bolderajskije noči' , kuru dzied Kastots, klasiskākās Bolderājas rokgrupas SPECBRIGADA līderis. un ja BB nepiemistu kaut kas savs, īpatns un vārdos grūti aprakstāms, tad tas tiešām būt vienīgi klasisks roks...


VOICEKS VOISKA 'pulkvedim neviens neska', cd


pusoficiāls izdevums - koncertieraksts bārā 'Pulkvedim neviens neraksta' kādā no ceturtdienas Dambja rīkotajiem koncertiem. VV savu iepriekšējo albumu (oficiālo) izdeva pirms 4 gadiem ('…uz elli var iet arī bez kurpēm', 1996 TORNIS rec.), kopš tā laika ir mainījies grupas muzicēšanas stils un pat nosaukums (agrāk grupas nosaukums bija vienkārši VOICEKS, un tā sāka jau 1993. gadā, kā viens no grupa TUKŠĀ MUCA, SHINE ON blakusprojektiem, tās līderis ir JOURELYS (grupu (P), TUKŠĀS MUCAS, BALOŽU PILNU PAGALMU iemītnieks), bet 90% tekstu joprojāmi nāk no KRY, cita gr. (P) dalībnieka. šodien VV spēlē vairāk vai mazāk kanonisku ska, un joprojām ir viena no labākajām koncertgrupām, un šis cd to lieliski pierāda.

www.tornis.lv/vvoiska
voiska@tornis.lvTHE HOUSE OF POMEGRANATES, demo

lieki teikt, ka šīs gadu jaunās Carnikavas grupas nosaukums latv. val., GRANĀTĀBOLU NAMIŅŠ, man patīk daudz labāk.
grupas spēlētais lo-fi pop man nepārprotami atsauc atmiņā pirmo mīlestību un 90-to sākuma amerikāņu girl / boy popu. abas šīs lietas ir brīnešķīgas, un to pašu saku par NAMIŅA ierakstu, tas vienkārši ir labākais gada demo.

Guffijs@hotmail.com


INOKENTIJS MĀRPLS "Spēks no tētiem" (IM / HUBB)

Debijas albums 13 gadus pēc grupas pirmā koncerta. bet tāda ir dzīve, ir grupas, kas savu debijas albumu tā arī nav sagaidījušas. IM gaidīja 10 gadus līdz viņu jaunības draugi paaugas, uztaisa savu studiju, sāk ar to pelnīt naudu, un tad lēnā garā, vairāku gadu garumā, dziesmu pa dziesmai top šis ieraksts.
Kad jautāju vienai personai, kas dzirdējusi gan 11 gadus vecus IM koncertierakstus, gan šo albumu - KAS TEV LABĀK PATĪK, tā atbildēja - KATRĀ IR KAUT KAS LABS. Jautājums ir par to, ko mēs visaugstāk vērtējam, kā veidota musu vērtību hierarhija.
man vislabāk patīk dziesma 'Pilsēta', tā skan vissvaigāk, nav jau brīnums - tā ir jauna un koncertos nespēlēta, ko nevarētu teikt par pārejām (visvecākā ir no '89). Neapšaubāmi šā ieraksta parādīšanās (kasetēs un diskos) ir viens no laviešu neatkarīgās un pagrīdes mūzikas gada centrālajiem notikumiem, bet pats albums ir labs kaut vai ar to vien, ka tas ir izglītojošs, pirmām kārtām kā nozīmīga latvju roka vēstures sastāvdaļa (cilvēki tās jau gadiem zin no galvas un IM koncertos dzied līdzi). Otrkārt, muzikālajā plāksnē albums ir izteikti eklektisks, kas koncertos ir grūti nodemonstrējams, bet arī to mēs bieži esam redzējuši, - mēs dzirdam regeja, folkroka, pankroka, hard core, avangarda u.c. žanrus un virzienus. cerams, ka 'SPĒKS NO TĒTIEM' jaunajai paaudzei paver šos apvāršņus.
IM: Dambis, Kr.Barona 95a-5, Rīga, LV-IOI2
Dambis@tornis.lv
www.tornis.lv/Inokentijs_Marpls
tālr. 7370587


SATELLITES LV, 3 dz. demo

labākais ir tas, ka grupa šogad sniegusi koncertu (Dambja rīkotu 'Pulkvedī'), kas man pirmo reizi ir paticis!
dziesmas ir lēnas (atrās viņi neesot rakstījuši, jo esot pamatotas aizdomas par to, ka tās nav iespējams pietiekami labi ierakstīt studijā, kurā rakstīts demo), dziesmas ir labas, dziesmas ir angļu valodā. dziesmās man visvairāk trūkst kulmināciju un zināmas iekšējās uzbūves struktūras, kā tās sākas, tā arī beidzas. gr. līdera J. ŽILDES pirmās grupas (Pilots Buda) pirmais albums bija ar nosaukumu 'Dzīvojot sevī', varbūt tā ir atslēga uz SATELLITES LV lēno dziesmu durvīm.


KUŠŠ, 3 dz. demo

arvien vairāk un vairāk grupu nāk no mazām L-jas pilsētām, un dažas no tām pat ir ļoti labas. KUŠŠ ir dibināta 1997. g. Valkā. mani tiešām pārsteidza šis demo ar savu pārliecību, tik masīvs indie pop te sen nav dzirdēts. grupa spēlēja arī vienā no 'Pulkveža' koncertiem, tur, man jāsaka, viņi skanēja mazliet savādāk. tas bija tāds kā 'mtv alternative rock'. jācer, ka KUŠŠ nav apstājušies pie MTV mūzikas, un klausās arī ko nekomerciālāku, t.i. to, ko MTV neraida.


DIEVA SEKRETĀRI, demo

vēl viena grupa no mazpilsētas, Auces. arī viņi spēlējuši 'Pulkvedī', kur uz publiku atstāja tiešām pozitīvu iespaidu - lielpilsētās nekad nav radušās un pastāvējušas grupas ar tādu labsirdību, sirsnīgumu un pat naivumu. tieši tā DS uzstājās, un publika bija iekarota.
ar DS mūziku ir grūtāk, nē, spēlē viņi ļoti labi (viņi mācījušies mūzikas skolās), runa iet par mūziku ko viņi paši klausās, tātad arī par to, kāda mūzika nāk ārā no viņiem vēlāk.
ja man patiktu Deep Purple u.c. tamlīdzīgi roka dinazauri, DS mūzika butu tieši man. koncertā DS mūzika un šovs ir viens vesels, bet ja mēs dzirdam tikai mūziku (ierakstā), tad tas vairs nav interesanti, it īpaši angļu valodā.
DS: a/k 91, Auce, L7-5708
Kaspars1@rdks.lv


HOSPITĀĻU IELA "Ir maiga nakts"

HI ir Edgara Šubrovska nākamais projekts pēc KARTĀGAS. Lai arī HI spēlējusi koncertus jau vāirākus gadus, šis ir pirmais grupas ieraksts (to faktiski ierakstījis Edgars viens, aicinot palīgā BLISSFUL bundzinieku un meitenes no GRANĀTĀBOLU NAMIŅA). vēl var piezīmēt to, ka elbūms joprojām nav izdots (grūtības ar naudu).
Šis ieraksts ir kas vidējs starp M.GVARDI (pirmā Edgara grupa, 1991-95) un viņa solodarbību. Ar GVARDI ir grutāk salīdzināt, bet KARTĀGAS ieraksti un Edgara pirmais un vienīgais soloalbums ("Anekdotes", 1995 TORNIS rec.) ar šo nav pārspēti. viens no iemesliem, manuprāt, slēpjas tajā apstāklī, ka šajā ierakstā Egdaram pietrūcis specīgs līdzautors, kāds KARTAGĀ un soļņikā bija ANDŽONS (LATVIJAS GAAZE, KARTĀGA, TUKŠĀ MUCA).


LUSTS, cd

LUSTS ir Toronto apkaimes latviešu jauniešu grupa, kas ar dažādiem nosaukumiem darbojas jau vairākus gadus. pašu izdotajā diskā ir I2 dz., 2-as no tām latviešu valodā.
es bieži brīnos, kad kārtējo reizi dzirdu grupu kas spēlē ļoti tradicionālu mainstream rock, jo tam taču vajadzētu būt tik neinteresanti... ...bet, Canāda ir labklājības zeme (ANO eksperti š.g. jūlijā to ierindoja 1. vietā pasaulē!), un, iespējams, dzīve pārtikušā valstī nedod mūziķiem nekādus impulsus savas kreativitātes radikalizēšanai.
LUSTS nekad nebūs radikāls, bet tā ir ļoti skumja un bēdīga mūzika, un, varbūt, kādreiz būs arī interesanta.


SKANDĀLS "Vajg' tik smērēt", cd

Skandāls nebija spēlējis kādus 10 gadus, un ir atkalsavācies tikai nesen, lai piedalītos VLJK (Vispasaules latviešu jaunatnes kongress — www.vljk.com) un pie viena ierasktītu savu cd. SKAadāls bija viena no trimdas latviešu pazīstamākajām rokgrupā, tā pastāv kopš 80-to sākuma Toronto un dzied tikai latviski. Kad SKANDĀLS jūnijā spēlēja 11. VLJK ballē Saulainē (latviešu centrs pie Toronto), viena kongresa dalībniece teica: "Man ir ļoti dīvana sajūta, SKANDĀLS spēlē tās pašas dziesmas kā tad, kad man bija 14 gadu... Pirms 14 gadiem…"
Dziesmas ir labas, bet izpildījums nepārliecina, tāpēc šis cd ir labs pamudinājums meklēt vecos, oriģinālos SKANDĀLA ieSKAņojumus.


Brigāde "GATERA STRĀDNIEKI" '1992 – 2000', cd

Izlasei ir vismaz 3 nosaukumi: 'The Best Of GS: 1992 – 2000', 'Nemanāmās Augļu Koku Dziesmas', 'Čakars Turpinās!'. uz ko mēs, savukārt, ļoti ceram, jo nav Latvijā un pat pasaulē daudz tādu grupu, kas spēj uzlabot manu garastāvokli un likt man smaidīt. GATERA STRĀDNIEKI to var. tāpēc esmu dilemmas priekšā - kas ir gada labākais elbums: šis vai GRANĀTABOLU NAMIŅA?

vikis@postmaster.co.uk


ZIP CODE, demo

Jauna ģitārroka grupa no Rīgas, kuras normālu, manuprāt, attīstību bremzē tas, ka tā mēģina vienās telpās ar gr. Skumju Akmeņi (vai kāds ir tās šodienas nosaukums...) un apzināti vai neapzināti ietekmējas gan no S.A., gan no S.A. favorītiem (8O-to vidus "gotiskā" roka). Ja ZIP CODE spētu atbrīvoties no šīs ideoloģijas un pieņemtu jaunus orientierus, tā varētu būt laba grupa.


VADI, demo

Tas ir Kristīnes Augstkalnes (dziedātāja grupā YULUNGA) mājas datermuzicēšanas soloprojekts. Viens un no dīvainākajie un neparastākajiem, to saku kā komplimentu, LR datormūzikas paraugiem. tuvākās references: N.S.R.D. un The Residents.


to

tornis