Lielbritānijas leģendārā latviešu grupa


ARVĪDS UN MŪRSITĒJI

Arvīds un Mūrsitējipaši atsakās no bieži piešķirtās panka grupas birkas. Viņu agrīnā trakošana (grupa dibināta 1979. gadā Londonā) nobriedusi grūti definējamā stilā - tāds britu ietekmju sakausējums. Regejs, panks, ska, roks, afro un pat soul un “glamroks” – visi spēlējuši savu lomu. Ja būtu jānosauc konkrētas grupas, tad Beatles, Clash, Sex Pistols, Black Uhuru, Specials, Elvis, “britpops” un mūsdienu “indie” skaņas. Tomēr, galvenais ir, ka joprojām pilnā spēkā ir grupas devīze:

“Atstājiet smadzenes mājās un ņemiet līdzi dejošanas kājas!”

Arvīds un Mūrsitēji
pagājušā gada septembrī iepriecināja Londonas publiku “Latviešu rokvakars” pasākumā slavenā Soho kvartāla klubā “Spice of Life”. Koncerts bija izpārdots un ielā izveidojās gara rinda gribētāju. Koncertā piedalījās arī Anglijas Cietie Rieksti un Latvijas Logo.

Oktobrī, grupa pirmo reizi uzstājās Latvijā. Tā spēlēja trīs reizes Rīgā: klubos “Austrumu robeža”, „Depo” (kur piedalījās arī slavenais “Inokentijs Marpls”) un “Casablanca”. Koncerti labi izdevās: apmeklētāju bija daudz un cilvēkiem patika.

Tad arī Mūrsitēji izdod savu pirmo demo albumu “Latvija mūs nesapratīs”. Tajā ir 14 studijā ierakstītas dziesmas -  daļa „klasiskās”, kas sarakstītas un spēlētas vēl 70-jos un 80-jos, un daļa jaunas, kas sakomponētas tikai pēc grupas atkalapvienošanās pēc padsmit gadu klusēšanas 2002. gadā. Par demo tas tiek saukts tāpēc, ka vienlaikus ar tā ierakstu un miksēšanu, grupa sāka atgūt savu gadu laikā iesūnojušo spēlētprasmi (grupa nav aktīvi koncertējusi vairāk nekā 20 gadus!), un katrā ierakstītajā dziesmā tā sasniedza jau citu muzikālo formu. 

Mūrsitēju koncertos vai arī no „Torņa pasta veikala” (www.tornis.lv/mailorder)!

Dziesmas no albuma:

http://www.tornis.lv/muzika/dazadi/ArvidsUnMursiteji/ARVIDS_un_MURSITEJI_07-Senchu_ideologija_(2004).mp3
http://www.tornis.lv/muzika/dazadi/ArvidsUnMursiteji/Gribulisi%20v2.wma
http://latviansonline.com/mp3/arvids_ciesanas.mp3
http://latviansonline.com/mp3/arvids_naktonesspeles.mp3
http://latviansonline.com/mp3/arvids_sencuideologija.mp3

Informācija un promo diski:

Jānis Daugavietis

6771848

janis@tornis.lv
www.tornis.lv

Grupas e-adreses:

http://mysite.wanadoo-members.co.uk/arvidsunmursiteji
arvidsunmursiteji@inbox.lv

ARVĪDS UN MŪRSITĒJI - BIOGRĀFIJA

Oriģinālais sastāvs:

ARNOLDS DĀLE - BUNGAS

RAIMONDS DĀLE - BALSS, ĢITĀRA

PĒTERIS PĒTERSONS - BASS

AIVARS SINKA - BALSS

Arvīds un Mūrsitēji rodas uz grupas ALVA (1974-78) bāzes un sākotnēji mūziķus apvieno vēlēšanās taisīt lielu troksni kādā ELJA [1] Anglijas nodaļas sarīkojumā 1979. gadā. Gadu vēlāk ELJA kongresā DVF [2] “Straumēnu” muižā Anglijā tai pievienojas ģitārists JURIS JOSTIŅŠ un saksofonists AUSTRIS GRASIS. Troksnis izdodas un Mūrsitēji ātri kļūst par jaunu un spirgtu vēsmu nesējiem. Tā ir pirmā latviešu grupa, kas spēlē pankroku, kā arī regeju ar sociāliem, uz latviešu sabiedrību vērstiem tekstiem. Ātri kļūst ļoti populāra savas skatuves enerģijas dēļ - koncertos neviens nav tā ārdījies un spējis aizraut publiku.

Izpilda gan paši savas, gan tulkotas angļu grupu dziesmas. 1982. gadā atnāk jauns bundzinieks Dāvis Pētersons un vēl pēc gada Arvīds un Mūrsitēji kļūst par pirmo Eiropas latviešu grupu, kas dodas šādā sastāvā turnejā pie ASV un Kanādas latviešiem:

RAIMONDS DĀLE - BALSS, ĢITĀRA

JURIS JOSTIŅŠ - TAUSTIŅI, ĢITĀRA

DĀVIS PĒTERSONS - BUNGAS

PĒTERIS PĒTERSONS - BASS

AIVARS SINKA - BALSS

Neskatoties uz grupas panākumiem otrajā Atlantijas krastā, grupa tomēr pārtrauc savu darbību. Jostiņš turpmāk spēlē angļu džeza grupā Camels at Play, bet brāļi Dāles nododas folkmūzikai, darbojoties folkloras kopā Dūdalnieki.

1989. gada sākumā Mūrsitēji atkal sapulcējas un ieslēdzas studijā. Taču pavasarī ierakstus pārtrauc traģiska vēsts - 28 gadu vecumā ar infarktu priekšlaicīgi miris grupas ģitārists Juris Jostiņš. Seko garš pārtraukums, kamēr dalībnieki dibina ģimenes, strādā “īstus” darbus, bet bez mūzikas, kā nevar tā arī nevar izdzīvot un nolemj atkal apvienoties.

2002. gada jūlijā grupa pirmo reizi pēc ilgiem gadiem atkal uzstājās. Ļoti labi izdodas. Grupa nolēmusi turpināt darbību – koncertē un ieraksta dziesmas studijā.

2003. gada sākumā talkā nāca bijušais Austrālijas grupas Ļembasts un Anglijas Alva veterāns Viktors Brenners.

2004. gada aprīlī pievienojās pazīstamās diriģentes Lilijas Zobenes un mūzikas izdevēja Leslija Īsta (Leslie East) meita Līnīte Zobens-East.

2004. gada septembrī grupa uzstājās “Spice of Life” klubā, Soho, Londonā.

2004. gada oktobrī Mūrsitēji izdod demo albumu “Latvija mūs nesapratīs” un brauc  pirmo reizi uzstāties Latvijā. Tur uzstājās klubos “Austrumu robeža”, “Depo” (kopā ar grupu “Inokentijs Marpls”) un “Casablanca”.

2004. gada beigās divas grupas dziesmas iekļautas izlasēs „Odekolons 2004 (Latvijas neatkarīgās mūzikas grupas)” un „Latvijas punk/hard core izlase #3”.

Grupas sastāvs šodien:

LĪNĪTE ZOBENS-EAST - BALSS, ĢITARA , VIJOLE UN TROMBONE

RAIMONDS DĀLE - BALSS, ĢITĀRA

DĀVIS PĒTERSONS - BUNGAS

PĒTERIS PĒTERSONS - BASS

AIVARS SINKA – BALSS


[1] Eiropas Latviešu Jaunatnes Apvienība

[2] Daugavas Vanagu fonds